top of page

Homer Dovenport

Homer DOVENPORT.jpg

Homer Davenport, 1867 yılında ABD’de Silverton, Oregon'da doğdu. 1892 senesinden başlayarak çeşitli gazetelerde karikatürist olarak çalıştı. Davenport’un, karikatürleri toplumda yaşanan olayların izlerini taşır. 1896’da İspanya-Amerika arasında gerçekleşen siyasi olayları, ABD başkanlarından William McKinley’in 1900 senesindeki seçim kampanyasını, yine 1904 yılında Franklin D. Roosevelt’in başkan adaylığı süreçlerini anlatan çizimler yapmıştır. Çizimlerinde birçok siyasetçi ve ünlü İngiliz devlet adamını da karikatürize etmiştir. Davenport’un, Roosevelt için New York Evening Mail gazetesinde çizdiği karikatür seçim kampanyasında kullanılmıştır. Dönemin basınında bir hayli popüler olan ve Roosevelt’in politikasını destekleyen bu karikatür, Roosevelt’in seçimleri kazanmasında etkili olmuştur.

 

Karikatürist kimliği dışında Arap atlarına da merakı olan Davenport, Başkan Roosevelt’in Türkiye Sultanı’na gönderdiği bir mektup vesilesiyle yirmi yedi Arap atına sahip oldu. Bu atları bizzat kendisi Suriye Çölü’ne giderek satın aldı ve Amerika’da New Jersey’deki çiftliğine getirdi.

 

Davenport’un yayınlanmış çalışmaları arasında; Cartoons (1898); The Bell of Silverton (1899); Other Stories of Oregon (1900); The Dollar or the Man? (1900); My Quest of the Arab Horse (1909)6; The Country Boy (1910) yer almaktadır. Daisy Moor ile evli olan Davenport, 1912’de hayata veda etmiştir.

Kitapları

asil atlar1.jpg
bottom of page