top of page

Lütfi Şeyban

Lütfi ŞEYBAN.jpg

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi

1966 yılında Sakarya’da doğdu. Adapazarı-Bakırlı İlkokulu (1977) sonrasında 3 yıldan fazla klasik medrese (Kur’ân, Arapça, Fıkıh) eğitimi gördü. Adapazarı İHL’nin (1988) ardından, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Tarihi ve Sanatları Programı’ndan 1993 yılında mezun oldu. Fakülte yıllarında aynı zamanda Edirnekapı’daki Hadis Enstitüsü’nde 3 yıl klasik tarzda medrese eğitimi aldı. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ortaçağ Tarihi Bölümü’nde 1996 ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ortaçağ Tarihi Bölümü’nde 2002 yılında tamamladı.

Eğitim hayatına 1996 yılında, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başladı. 2002 yılında öğretim görevlisi, 2004’te yardımcı doçent, 2010’da doçent, 2015’te profesör oldu. 2004’ten itibaren 8 yıl kadar Sanat Tarihi bölümünde çalıştı ve son yılında bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 2013 yılında yeniden Tarih bölümüne döndü ve halen burada öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Bilimsel çalışma alanı, Endülüs-İslâm-Avrupa ekseninde Ortaçağ Medeniyet Tarihi’dir. Endülüs alanında pek çok kitap ve makale çalışması bulunmaktadır.

Eğitim ve akademik hayatı boyunca kendini geliştirme, bilimsel araştırma ve üniversitede ders verme amacıyla başta İspanya olmak üzere çeşitli Avrupa, Balkan ve Karadeniz ülkelerinde bulunmuştur. Yabancı lisan olarak Arapça, İngilizce, İspanyolca, pratik Rusça ve kitâbî Fransızca ile İtalyanca bilmektedir.

Kitapları

kadın1.jpg
bottom of page